بررسی مولود: امنیت و حریم خصوصی قوی، اما صلاحیت قضایی سوئد نگران کننده است

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ،

Mullvad یک ارائه دهنده VPN منبع باز مبتنی بر سوئد است که دارای مالکیت مستقل است که امنیت و حریم خصوصی را بالاتر از هر چیز دیگری قرار می دهد. هر ارائه‌دهنده VPN دیگری نیز می‌گوید که این کار را نیز انجام می‌دهد، اما Mullvad تمام تلاش خود را می‌کند تا بیان کند که واقعاً امنیت و حریم خصوصی را در اولویت قرار می‌دهد.

پسندیدن

 • میانگین کاهش سرعت فقط 23٪
 • سوئیچ Kill همیشه فعال است
 • متن باز

دوست ندارم

 • 14-دستگاه قضایی چشم (سوئد)
 • برای پخش بین المللی ایده آل نیست
 • پشتیبانی از چت زنده وجود ندارد

برنامه ها از نظر طراحی ساده و استفاده آسان هستند، اما گزینه های سفارشی سازی کافی را برای راضی نگه داشتن کاربران باتجربه VPN ارائه می دهند. و Mullvad تمام ویژگی های امنیتی و حریم خصوصی مورد نیاز برای ایمن ماندن آنلاین را ارائه می دهد.

این یک VPN سریع و کاربرپسند است که به راحتی در برابر ارائه دهندگان مشهور VPN جای خود را حفظ می کند. به طور کلی، من تحت تأثیر تعهد مولود به حفظ حریم خصوصی، امنیت و شفافیت، و نگرش ساده و بی‌معنی آن قرار گرفتم – اما صلاحیت سوئدی ارائه‌دهنده، آن را برای هر کسی که نیازهای حیاتی حریم خصوصی آنلاین دارد، انتخابی پرخطر می‌کند.

سرعت

 • میانگین کاهش سرعت: 23%
 • تعداد سرور: 836
 • تعداد مکان ها و کشورها سرور: 68 مکان در 38 کشور

مولود سریع است — رقابت را از آب بیرون می کشد. معمولاً می توانید انتظار داشته باشید که حدود نیمی از سرعت اتصال معمولی خود را هنگام اتصال به VPN از دست بدهید. اما Mullvad زمانی که سرعت آن را در آوریل 2022 آزمایش کردم به طور میانگین 23٪ سرعتم را کاهش داد.

من سرورهای مولود را تست کرد در نیویورک، بریتانیا، استرالیا، فرانسه، آلمان و سنگاپور، با استفاده از پروتکل OpenVPN.

میانگین کل سرعت من بدون VPN 364.92 مگابیت بر ثانیه بود و میانگین کل سرعت اتصال من از طریق سرورهای مولود 278.72 مگابیت در ثانیه بود. این کاهش سرعت 23 درصدی بسیار بهتر از کاهش سرعت 58 درصدی است که اخیراً با IPVanish محاسبه کردیم یا کاهش سرعت 52 درصدی با ExpressVPN. Surfshark، با کاهش سرعت 17 درصدی خود، همچنان در رتبه بندی قرار دارد سریعترین VPN CNET.

من به طور متوسط ​​340.84 مگابیت در ثانیه به سرورهای مولود در نیویورک رسیدم. میانگین سرعت من هنگام اتصال به بریتانیا کاهش یافت، جایی که میانگین 310.58 مگابیت بر ثانیه بود، در حالی که سرعت متوسط ​​من به سرورهای اروپایی در فرانسه و آلمان به 314.23 مگابیت در ثانیه کمی سریعتر رسید. سرعت به استرالیا بسیار چشمگیر بود، جایی که من میانگین 269.4 مگابیت بر ثانیه داشتم، حتی اگر به سروری که در آن سوی کره زمین قرار داشت متصل می شدم. سرعت متوسط ​​من به سنگاپور با 158.54 مگابیت در ثانیه کمترین میزان را ثبت کرد — با توجه به فاصله از مکان من هنوز هم چشمگیر است.

به طور کلی، Mullvad یکی از سریع‌ترین VPN‌هایی است که من تا به حال آزمایش کرده‌ام و می‌تواند عملکردی بیش از اندازه کافی برای تقریباً هر فعالیت آنلاین مانند پخش جریانی، تماس‌های ویدیویی یا بازی ارائه دهد.

امنیت و حریم خصوصی

 • حوزه قضایی: سوئد
 • رمزگذاری: AES 256 بیتی، رازداری کامل به جلو
 • محافظت در برابر نشت DNS و سوئیچ kill: به طور پیش فرض فعال است و نمی توان آن را غیرفعال کرد
 • پرچم قرمز: گزارش شفافیت سالانه صادر نمی کند

مولود امنیت و حریم خصوصی را جدی می گیرد. VPN برای ثبت نام و استفاده از سرویس خود دقیقاً به اطلاعات شخصی صفر نیاز دارد – حتی یک آدرس ایمیل یا نام کاربری. هنگامی که یک حساب ایجاد می کنید، مولود یک شماره حساب 16 رقمی تصادفی و منحصر به فرد ایجاد می کند که برای ورود از آن استفاده می کنید.

مولود می‌گوید وقتی از این سرویس استفاده می‌کنید هیچ یک از فعالیت‌های شما را ثبت نمی‌کند. مهرهای زمانی اتصال، آدرس‌های IP، درخواست‌های DNS، پهنای باند و ترافیک شما، طبق خط‌مشی عدم ثبت فعالیت کاربر، هرگز توسط شرکت ثبت یا ذخیره نمی‌شوند. اگر درست باشد، به این معنی است که هیچ‌یک از آن‌ها را نمی‌توان به شماره حسابتان ردیابی کرد و هیچ‌یک از کارهایی که در هنگام استفاده از مولود به صورت آنلاین انجام می‌دهید، نمی‌تواند شخصاً به شما ردیابی شود، زیرا هیچ یک از اطلاعات شخصی شما به شماره حساب شما متصل نیست. متأسفانه هیچ راهی برای تأیید با اطمینان 100٪ وجود ندارد ادعاهای بدون گزارش شرکت VPN دقیق هستند.

اگرچه Mullvad می‌گوید آدرس‌های IP کاربر را ثبت نمی‌کند، اما وقتی با Wireguard وصل می‌شوید، آدرس IP شما به طور موقت در طول اتصال در حافظه ذخیره می‌شود. Wireguard داده‌ها را هنگام راه‌اندازی مجدد سرور یا راه‌اندازی مجدد رابط Wireguard حذف می‌کند، اما Mullvad آن را یک قدم جلوتر می‌برد و می‌گوید اگر در عرض 600 ثانیه دست دادن اتفاق نیفتاده است، همتا را حذف می‌کند و دوباره اعمال می‌کند. (این زمانی است که دستگاه شما و سرور VPN کلیدهای رمزگذاری را مبادله می‌کنند و یک اتصال امن ایجاد می‌کنند.) مولود می‌گوید: «با انجام این کار، آدرس IP عمومی و هر گونه اطلاعاتی درباره آخرین زمان انجام دست دادن حذف می‌شود.

آخرین ممیزی امنیتی مستقل Mullvad توسط شرکت امنیت سایبری آلمانی Cure53 در ماه مه و ژوئن 2020 انجام شد و به این نتیجه رسید که Mullvad “در محافظت از کاربر نهایی در برابر نشت PII مشترک و خطرات مربوط به حریم خصوصی کار بزرگی انجام می دهد.”

با این حال، Cure53 در گزارش خود خاطرنشان کرد که برنامه اندروید مولود “آدرس های IP ثابت و داخلی اختصاص داده شده به حساب کاربری اندروید را فاش می کند. syslog

مولود می‌گوید که برای این مشکل مشکلی ارائه نکرده است زیرا لاگ توسط سیستم عامل اندروید انجام می‌شود و راهی برای رفع آن وجود ندارد. مولود همچنین می گوید که “همه برنامه های VPN Android در معرض یک نوع نشت هستند.”

Cure53 در گزارش حسابرسی خود گفت: “این موضوع با Mullvad مورد بحث قرار گرفت و هیچ کاهش معنی داری برای این موضوع وجود ندارد زیرا سیستم عامل اندروید خود این ابرداده را ثبت می کند.” مولود با توجه به دسترسی کلی مورد نیاز به یک دستگاه، به منظور استفاده و استخراج فایل‌های گزارش، آن را یک نشت حساس نمی‌داند.

مولود به من می‌گوید یک ممیزی جدید برای امسال برنامه‌ریزی شده است، اما ETA خاصی را در تاریخ انتشار آن ارائه نکرد.

این شرکت در حال انتقال ناوگان سرورهای خود به یک زیرساخت بدون دیسک فقط با RAM است. این به جلوگیری از ذخیره اطلاعات کاربر در سرورهای مولود کمک می کند زیرا دیسکی برای ذخیره آن وجود ندارد. از مجموع 836 سرور ناوگان سرور فعلی مولود، 163 سرور کاملاً تحت مالکیت و نگهداری این شرکت هستند، به این معنی که آنها خارج از کنترل هر نهاد خارجی هستند. سرورهایی که مولود در اختیار دارد در صفحه سرور آن برچسب گذاری شده اند، بنابراین می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از سرور متعلق به مولود استفاده کنید یا اجاره ای.

وقتی وب سایت مولود را با استفاده از Brave باز کردم، مرورگر هیچ ردیاب یا تبلیغاتی را شناسایی کرد. مولود در خط مشی کوکی خود می گوید که وب سایتش فقط از کوکی های ضروری برای ارائه خدمات خاص استفاده می کند. Exodus به طور مشابه ردیاب صفر و فقط چهار مجوز پیدا کرد که هیچ کدام خطرناک تلقی نشدند.

من تست نشت DNS همچنین برای مولود پاک برگشت. من هیچ نشتی را شناسایی نکردم، که نشان می دهد VPN به خوبی کار می کند تا فعالیت آنلاین شما را از ISP شما و هر کس دیگری که ممکن است بخواهد اتصال شما را زیر نظر بگیرد پنهان نگه دارد. حفاظت از نشت DNS داخلی Mullvad به طور پیش فرض فعال است و نمی توان آن را غیرفعال کرد.

سوئیچ kill داخلی نیز به طور پیش فرض فعال است و غیرفعال نمی شود. سوئیچ kill مولود در طول آزمایش من بی عیب و نقص کار کرد.

هنگامی که بین مکان‌های سرور در برنامه جابجا می‌شدم، سوئیچ kill به‌طور خودکار فعال می‌شود، به این معنی که حتی وقتی از سروری به سرور دیگر می‌پرم، اتصال من به درستی محافظت می‌شود. این یک راه حل بسیار امن تر از آنچه اکثر VPN های دیگر ارائه می دهند است. وقتی می خواهید با استفاده از یک سرور به سرور دیگر بپرید ExpressVPNبرای مثال، یک اخطار پاپ آپ دریافت می کنید که می گوید “ممکن است ترافیک اینترنت شما در طول اتصال مجدد ناامن باشد.”

Mullvad از رمزگذاری استاندارد صنعتی AES 265 بیتی استفاده می کند که عملاً غیرقابل شکستن است و مطابق با رمزگذاری مورد استفاده توسط ارائه دهندگان برتر VPN.

مولود در سرتاسر وب‌سایت و ارتباطات خود فضای شفافی را به رخ می‌کشد، با این حال این شرکت گزارش شفافیت سالانه صادر نمی‌کند یا قناری گارانتی ندارد. مولود به من گفت که گزارش سالانه ای منتشر نمی کند و اشاره ای هم به این موضوع نکرد که در آینده برنامه ای برای این کار دارد. این بدان معناست که ما حتی نمی دانیم که شرکت چند درخواست احضاریه دریافت کرده است، یا ممکن است از کدام کشورها و آژانس ها آمده باشند. مولود همچنین گفت که قناری گارانتی ندارد زیرا قانون سوئد استفاده از قناری را الزامی نمی کند. غیرشفاف بودن مولود در این دو نقطه یک پرچم قرمز بزرگ است.

Mullvad VPN AB در سوئد مستقر است و تنها متعلق به بنیانگذاران آن دانیل برنتسون و فردریک استرومبرگ است. صلاحیت سوئدی این شرکت باعث نگرانی است. سوئد عضوی از 14 اتحاد اشتراک اطلاعات چشم و دولت آن به شدت در حال گسترش برنامه های نظارت جمعی خود است.

Mullvad یک VPN است که ظاهراً در تعهد خود به محافظت از کاربران خود واقعی به نظر می رسد، اما اگر در موقعیتی هستید که آنلاین هستید توصیه می کنم VPN نیست. حفظ حریم خصوصی یک نکته مهم است به دلیل صلاحیت قضایی سوئد و نگرش قفس‌آمیز آن در مورد سؤالات مربوط به گزارش شفافیت و قناری ضمانت‌نامه.

پشتیبانی مشتری

 • گفتگوی زنده: خیر
 • پشتیبانی ایمیل: بله
 • پایگاه دانش: بله

ارائه پشتیبانی مشتری Mullvad در مقایسه با سایر VPN ها کاملاً ساده است. در حالی که امروزه VPN های بیشتری از چت زنده پشتیبانی می کنند، تنها راه ارتباط با تیم پشتیبانی مولود از طریق ایمیل است. با این حال، من تحت تأثیر قرار گرفتم که چگونه تیم پشتیبانی مولود فقط چند دقیقه طول کشید تا به ایمیل‌های اولیه من پاسخ دهند – و این پاسخ‌ها مفید، دوستانه و آگاهانه بودند.

با این حال، وقتی پشتیبانی مولود را در ساعات غیرفعال با یک خط پرسش عمیق تر آزمایش کردم، پاسخ 17 ساعت طول کشید تا در صندوق ورودی من قرار بگیرد، که نشان می دهد پشتیبانی 24/7 ارائه نمی شود. متأسفانه پاسخی که از پشتیبانی مشتری مولود پس از پرسش عمیق خود دریافت کردم، نسبت به پاسخ‌هایی که قبلاً دریافت کرده‌ام، مفیدتر بود.

اگر در زمانی که پشتیبانی در دسترس نیست به دنبال پاسخ هستید – یا به اندازه کافی برای پاسخ دادن به سؤالات خود اهمیتی نمی دهید – مولود پایگاه دانش مناسبی را ارائه می دهد که مملو از سؤالات متداول و راهنماهایی است که می تواند به شما در آنچه به دنبال آن هستید کمک کند.

هزینه

 • هزینه ثابت حدود 5 دلار در ماه
 • گزینه های پرداخت موجود: کارت اعتباری، پی پال، سیم بانکی، بیت کوین، بیت کوین کش، سوئیش، جیروپی، انتقال Eps، Bancontact، iDEAL، Przelewy24، پول نقد
 • با ضمانت برگشت 30 روزه پول
 • برنامه های موجود: Windows، MacOS، Linux، iOS، Android، Firefox

قیمت گذاری مولود بسیار ساده است. طبق صفحه قیمت مولود، چه بخواهید برای یک ماه، یک سال یا یک دهه از VPN استفاده کنید، ماهانه 5 یورو (تقریباً 5 دلار) پرداخت خواهید کرد. من می خواهم VPN های بیشتری را ببینم که این هزینه ماهانه ثابت را در بر می گیرند، اما افسوس که هیچ یک از VPN های پیشنهادی برتر ما این نوع ساختار قیمت گذاری را ارائه نمی دهند. برنامه‌های ماهانه اکثر VPN‌ها بین 10 تا 13 دلار در ماه اجرا می‌شود، زیرا سعی می‌کنند شما را به سمت ثبت نام برای اشتراک‌های طولانی‌مدت با تخفیف‌های بزرگ‌تر سوق دهند، هرچه بیشتر به این سرویس متعهد شوید.

با Mullvad، می‌توانید هر زمان که بخواهید، به اندازه دلخواه یا کمتر زمان به حساب خود اضافه کنید – به این معنی که هرگز مجبور نیستید در هیچ برنامه اشتراک بلندمدتی قفل شوید. به هر حال، با توجه به سرعتی که فضای VPN در حال توسعه است، ما توصیه نمی‌کنیم برای بیش از یک سال در هر زمان با هیچ سرویس VPN وارد شوید.

مولود همچنین از نظر گزینه های پرداخت شما انعطاف پذیری زیادی به شما می دهد. برای ناشناس ماندن می توانید با بیت کوین (با 10 درصد تخفیف) پرداخت کنید یا حتی پول نقد را در یک پاکت پست کنید. مولود همچنین پرداخت از طریق کارت های اعتباری اصلی، پی پال، انتقال بانکی، Swish، Giropay، iDeal و تعداد انگشت شماری از گزینه های پرداخت دیگر را می پذیرد. اگر می‌خواهید اشتراک ماهانه مکرر را در Mullvad تنظیم کنید، باید از کارت اعتباری یا PayPal استفاده کنید، در غیر این صورت باید با استفاده از هر یک از روش‌های پرداخت دیگر، زمانی را به صورت دستی به حساب خود اضافه کنید.

وقتی به سرورهای ایالات متحده مولود از اروپا متصل شدم، توانستم نتفلیکس را باز کنم، اما دیزنی پلاس را نه. این نشان می دهد که Mullvad ممکن است بهترین انتخاب برای پخش در مقایسه با ExpressVPN یا Surfshark. اما می توانید با خیال راحت سرویس پخش مورد نظر خود را آزمایش کنید زیرا اگر از این سرویس راضی نیستید، مولود 30 روز ضمانت بازگشت پول را برای خریدهای غیر نقدی ارائه می دهد.

این مطلب از رسانه های بین المللی معتبر جمع آوری بطور خودکار شده و رسانه رادیو فناوری نقشی در تهیه و تالیف انها ندارد. رادیو فناوری تابع مقررات و آرمانهای جمهوری اسلامی ایران است بنابراین اگر این مطلب نیاز به حذف و یا ویرایش دارد به ما اطلاع دهید.

درباره ی rf_admin

مطلب پیشنهادی

زمانی که من خواب چند فازی را امتحان کردم و ذهنم را از دست دادم

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ، ساعت 3 صبح است، نمی دانم …