آتش سوزی نیومکزیکو اکنون بزرگترین ایالت تاریخ، تفرجگاه تخلیه شده: آنچه باید بدانید

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ،

چه اتفاقی می افتد

باد شدید، گرما و شرایط خشک باعث آتش‌سوزی‌های بزرگ جنگلی در جنوب غربی ایالات متحده شده است که هیچ نشانه‌ای از تسکین در پیش‌بینی هوا وجود ندارد.

چرا مهم است

بیش از 16000 خانه در نیومکزیکو تخلیه شده اند، 40000 نفر تحت تاثیر قرار گرفته اند و هیچ پایانی برای آن دیده نمی شود.

بعدش چیه

ناظران انتظار دارند هوای گرم، خشک و بادی بیشتر و احتمال تخلیه مناطق تفریحی در نزدیکی شهر تائوس وجود داشته باشد.

آتش سوزی های جنگلی در جنوب غربی آمریکا طی چند هفته گذشته بیش از صد خانه و کسب و کار کوچک را ویران کرده است. تخلیه یک دره کوهستانی فقیر و اکنون دو پیست اسکی را تهدید می کند.

اکثر تخریب‌ها تاکنون در نیومکزیکو رخ داده است، جایی که آتش‌سوزی‌های ادغام شده Calf Canyon و Hermit’s Peak در آخر هفته به 300000 هکتار افزایش یافت و به بزرگترین آتش سوزی در تاریخ این ایالت تبدیل شد.

تغییر وزش باد، شعله های آتش را به سمت پیست اسکی سیپاپو و دود به دره ریو گراند، محل شهر تاریخی تائوس سوق داد و کیفیت هوا را به شدت کاهش داد. شهرستان تائوس اواخر روز یکشنبه دستور تخلیه اجباری سیپاپو و روستاهای مجاور را صادر کرد.

در همین حال، آتش سیاه اواخر روز جمعه در جنوب نیومکزیکو در داخل جنگل ملی گیلا آغاز شد. به سرعت به بیش از 18000 هکتار افزایش یافته است.

صحنه هایی که در جنوب غربی پخش شده شبیه به سال گذشته است آتش سوزی های فاجعه بار در کالیفرنیا، اورگان، بریتیش کلمبیا و جاهای دیگر. امسال، بادهای بی امان، خشکسالی و گرمای غیرقابل فصل عمدتاً در آریزونا، نیومکزیکو و شمال تگزاس مستقر شده است. در حال حاضر بیش از نیم میلیون هکتار در سراسر این سه ایالت در آتش سوخته است که 75 درصد آن از طریق چهار جهنم بزرگ در کوه‌ها و دره‌های جنگلی و ناهموار شمال سانتافه، نیومکزیکو سوخته است.

بیش از 16000 خانه، عمدتاً در نزدیکی شهر لاس وگاس، نیومکزیکو، و دره منزوی مورا در آن ایالت، تخلیه شده اند و بیش از 40،000 نفر مستقیماً تحت تأثیر آتش سوزی های ادغام شده Calf Canyon و Hermit’s Peak قرار گرفته اند. میشل لوژان گریشام، فرماندار نیومکزیکو روز سه شنبه گفت که حداقل 166 سازه، از جمله برخی خانه ها، تاکنون در آتش سوخته اند. گزارشی مبنی بر تلفات جانی بر اثر این آتش سوزی گزارش نشده است اما یکی از آتش نشانان بر اثر سقوط درخت مجروح شده است.

برخی از ساکنان نزدیک لاس وگاس اجازه یافته اند به خانه های خود بازگردند، زیرا مهار آتش در انتهای جنوبی در حال پیشرفت است در حالی که دستور تخلیه جدید به شمال صادر شده است.

در هفته گذشته، دود عظیمی از لبه شمال غربی آتش سوزی در نزدیکی سیپاپو از بیش از صد مایل دورتر قابل مشاهده بوده است. منطقه پیست اسکی فرشته فایر نیز برای تخلیه احتمالی آماده می شود و منطقه جنگلی ملی کارسون Camino Real District که شامل مسیر محبوب مرز جنوبی خارج از تائوس است از صبح پنجشنبه به روی عموم بسته شد.

این آتش سوزی در حال حاضر بزرگترین آتش سوزی در ایالات متحده است و تاکنون بیش از مجموع آتش سوزی های سال 2021 در نیومکزیکو بیش از هکتارها سوخته است.

دود ناشی از آتش سوزی جنگلی در نیومکزیکو

دود عظیمی از آتش دره هرمیتز پیک-کالف در 10 مه بر فراز تائوس، نیومکزیکو ظاهر می شود.

اریک مک

در همین حال، آتش‌سوزی کوچک‌تر Cerro Pelado در کوه‌های Jemez در حال شعله‌ور شدن است و کل شهرستان لوس آلاموس، از جمله آزمایشگاه‌های ملی لوس آلاموس را در حالت آماده‌باش قرار می‌دهد تا در یک لحظه آماده تخلیه شوند. خوشبختانه آتش نشانان تا روز دوشنبه توانسته اند بیش از 60 درصد آتش را مهار کنند، اما آب و هوای پر خطر آتش سوزی برای اوایل هفته جاری پیش بینی می شود. بخشی از آتش در واقع راه خود را از طریق زخم سوختگی آتش سوزی Las Conchas در سال 2011 می گذراند که جامعه و آزمایشگاه را نیز تهدید می کرد.

هزاران آتش‌نشان از سراسر کشور برای مهار آتش‌سوزی‌ها تلاش می‌کنند، اما پیش‌بینی آب‌وهوا امید چندانی برای امدادرسانی به مردم نمی‌دهد و مسئولان برای نبردی تاریخی آماده می‌شوند که می‌تواند تا ماه ژوئن یا هر زمانی که رطوبت فصلی فصلی از راه برسد، ادامه یابد.

چند آتش سوزی وجود دارد؟

هفت آتش سوزی بزرگ تنها در نیومکزیکو در حال شعله ور شدن است که بخش عمده ای از زمین و تمرکز آن به آتش سوزی های فوق الذکر وابسته است.

در میان این آتش‌سوزی‌ها، آتش‌سوزی چمنی که در 9 ماه مه در نزدیکی شهر نیومکزیکو سانتا روزا آغاز شد، به حساب نمی‌آید. آتش سوزی ناشی از باد منجر به بسته شدن موقت 40 بین ایالتی شد. این آتش قبل از کنترل و بازگشایی بزرگراه حدود 60 هکتار را فرا گرفت.

آتش سوزی سن رافائل بیش از 11000 هکتار را در نزدیکی مرز آریزونا با مکزیک سوزانده است و حداقل دو آتش سوزی کوچکتر نیز در تگزاس حضور دارند.

آتش سوزی مک براید نیز در ماه آوریل آغاز شد و حدود 6000 هکتار در اطراف شهر تفریحی Ruidoso در جنوب نیومکزیکو سوخت و جان دو نفر و همچنین بیش از 200 خانه را گرفت. آن آتش اکنون 100 درصد مهار شده است.

این آتش سوزی ها چگونه شروع شد؟

آتش سوزی قله هرمیت در 6 آوریل زمانی شروع شد که یک سوختگی تجویز شده توسط جنگل ملی سانتافه به دلیل آنچه که خدمات جنگلی ایالات متحده “بادهای نامنظم” نامیده بود به خارج از منطقه سوختگی برنامه ریزی شده گسترش یافت.

افشای سوابق عمومی نشان داد که تیم جنگل ملی سانتافه که آتش سوزی را شعله ور کرد، پیش بینی آب و هوا را بررسی کرد که رطوبت کم و بادهایی با سرعت 25 مایل در ساعت را برای روز شروع سوختگی پیش بینی می کرد. این آژانس می گوید که بررسی داخلی جامع این حادثه را انجام خواهد داد.

علل آتش سوزی بلک، سرو پلادو، کالف کنیون و مک براید و همچنین آتش سوزی سن رافائل در آریزونا هنوز در دست بررسی است. آتش سوزی Cooks Peak که تقریباً 60000 هکتار را در شمال هرمیتز پیک و کالف کانیون سوخت، تصور می شود که عامل انسانی بوده است، اما همچنان در دست بررسی است.

چه ارتباطی بین آتش سوزی و تغییرات آب و هوایی وجود دارد؟

مطالعات بی‌شماری به ارتباط بین تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان و افزایش گرما و خشکسالی در غرب ایالات متحده اشاره دارد که نمی‌توان گفت باعث آتش‌سوزی‌های جنگلی می‌شود، اما آنها را بدتر یا بیشتر می‌کند.

به گفته ناسا، غرب نه تنها آتش‌سوزی‌های جنگلی مکرر را تجربه می‌کند، بلکه “آنها همزمان اتفاق می‌افتند و بر منابع فشار وارد می‌کنند. آنها همچنین بزرگ‌تر، شدیدتر و سریع‌تر از همیشه هستند، و بیشتر مخرب.”

دانشمندان همچنین مشخص کرده اند که جنوب غربی، به ویژه، در چنگال یک خشکسالی تاریخی ناشی از تغییرات آب و هوایی

یکی از عوامل مهم در شیوع آتش‌سوزی‌های جنگلی که به وضوح با تغییرات آب و هوایی مرتبط نیست، بادهای مداوم و شدید است که ماه‌ها منطقه را گرفتار کرده است. در یک نقطه در طول بادهای شدید تند، آتش هرمیتز پیک-کالف کانیون با سرعت یک مایل در دقیقه پیشروی می کرد.

گزارش هواشناسی در شمال نیومکزیکو طی ماه گذشته شاهد یک هشدار پرچم قرمز (وزش باد شدید) در همه روزها به جز چند روز بود. کسانی که با شعله های آتش یا دود ناشی از آتش سوزی سر و کار ندارند، گهگاه مجبور شده اند با طوفان های گرد و غبار خطرناک در دشت های عمدتاً بدون درخت دست و پنجه نرم کنند. همه اینها کمی به شدت آخرالزمانی است.

بعد چه اتفاقی می افتد؟

برخی از ساکنان مناطق نزدیک لاس وگاس، نیومکزیکو، قبلاً اجازه یافته اند به خانه های خود بازگردند زیرا خدمه آتش نشانی موفق شده اند آتش را مهار کنند و باد تغییر کرده است.

در همین حال، تخلیه‌های جدیدی در امتداد لبه شمالی روستایی‌تر و دورافتاده‌تر مجموعه هرمیتز پیک-کالف کانیون صادر شده است.

گریشام اذعان کرد که بسیاری از ساکنان ترجیح می دهند برای مراقبت از اموال و دام ها پشت سر بمانند.

فرماندار نیومکزیکو روز سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: “این به هر دلیلی خطرناک است.” این آتش‌ها بسیار سریع حرکت می‌کنند.»

پیش بینی آب و هوا برای بیشتر مناطق جنوب غربی، گرما، باد و خشکی بیشتر را برای 10 روز آینده، اگر نه بیشتر، می طلبد. باران‌های موسمی معمولاً در اواسط تا اواخر ژوئن وارد می‌شوند، و مسئولان در تلاش هستند تا نبردی تاریخی با یکی از ترسناک‌ترین عناصر طبیعت را در این مدت رقم بزنند.

برای حمایت از افرادی که تحت تأثیر آتش سوزی های جنگلی قرار گرفته اند، لطفاً از All Together New Mexico دیدن کنید.

این مطلب از رسانه های بین المللی معتبر جمع آوری بطور خودکار شده و رسانه رادیو فناوری نقشی در تهیه و تالیف انها ندارد. رادیو فناوری تابع مقررات و آرمانهای جمهوری اسلامی ایران است بنابراین اگر این مطلب نیاز به حذف و یا ویرایش دارد به ما اطلاع دهید.

درباره ی rf_admin

مطلب پیشنهادی

اینستاگرام محتوای مربوط به سقط جنین را زیر سوال می برد

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ، بکا ریا تاکر عکسی از کیک …