دانشمندان برای اولین بار در خاک ماه گیاهان کاشتند: “همه چیز جوانه زد”

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ،

زمانی که ناسا پرتاب می شود فضانوردان آرتمیس در سال های آینده به سطح ماه برگردند، آنها باید بتوانند سالاد خود را پرورش دهند. این تنها یکی از پیامدهای یک آزمایش تاریخی است که در آن دانشمندان از نمونه‌هایی از مواد سطح ماه به نام سنگلیت برای رشد گیاهان در اینجا روی زمین استفاده کردند.

دانشمندان دانه های گیاه Arabidopsis thaliana را که مربوط به سبزی خردل است، در نمونه های کوچک سنگ سنگی که در سه ماموریت مختلف آپولو در نیم قرن پیش جمع آوری شده بود، کاشتند.

اما در حالی که دانه ها جوانه زدند و رشد کردند، دقیقاً رشد نکردند.

استفان الاردو از دانشگاه فلوریدا در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز چهارشنبه گفت: “خاک های قمری مقدار زیادی از مواد مغذی مورد نیاز برای حمایت از رشد گیاهان را ندارند.”

الاردو یکی از نویسندگان مقاله ای است که به همراه آنا لیزا پل و رابرت فرل این تحقیق را در مجله Communications Biology در روز پنجشنبه منتشر کرده است.

در حالی که گیاهان به گونه‌ای رشد کردند که نشان می‌دهد تحت استرس هستند، اما با کمک کمی از تیم به آنها نور، آب و مواد مغذی می‌دادند.

پل، که همچنین استاد علوم باغبانی در دانشگاه فلوریدا است، در بیانیه ای گفت: “پس از دو روز، آنها شروع به جوانه زدن کردند.” “همه چیز جوانه زد. من نمی توانم به شما بگویم که ما چقدر شگفت زده شدیم. همه گیاهان – چه در یک نمونه قمری و چه در یک شاهد – تا حدود روز ششم یکسان بودند.”

در پایان هفته اول، گیاهان در سنگریزه رشد آهسته‌تری، رشد ریشه‌ها و برگ‌ها و مقداری لکه‌های قرمز نشان دادند. تجزیه و تحلیل ژنتیکی بعدی نشان داد که سبزها تحت استرس هستند.

سنگ قمر قمری بسیار ریزدانه و پودری است، اما گول نخورید، زیرا آن دانه ها نیز لبه های تیز دارند. تنفس در گرد و غبار ماه می تواند به ریه ها آسیب برساند، و این مواد نیز برای زندگی گیاهان مهمان نواز نیستند.

پل می‌گوید: «در نهایت، ما می‌خواهیم از داده‌های بیان ژن برای کمک به بررسی چگونگی بهبود پاسخ‌های استرس تا سطحی که گیاهان – به‌ویژه محصولات کشاورزی – قادر به رشد در خاک ماه هستند و تأثیر بسیار کمی بر سلامت آنها دارند، استفاده کنیم.» اضافه.

فرل می‌گوید رشد گیاهان در ماه کلید اقامت طولانی‌مدت در ماه است، زیرا نه تنها غذا، بلکه هوا و آب تمیز را برای فضانوردان و سایر بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.

فرل، همچنین از دانشگاه فلوریدا، می‌گوید: «وقتی به مکانی به فضا می‌رویم، همیشه کشاورزی خود را با خود می‌بریم. “نشان دادن رشد گیاهان در خاک ماه در واقع گام بزرگی در این جهت است.”

این مطلب از رسانه های بین المللی معتبر جمع آوری بطور خودکار شده و رسانه رادیو فناوری نقشی در تهیه و تالیف انها ندارد. رادیو فناوری تابع مقررات و آرمانهای جمهوری اسلامی ایران است بنابراین اگر این مطلب نیاز به حذف و یا ویرایش دارد به ما اطلاع دهید.

درباره ی rf_admin

مطلب پیشنهادی

چرا تعقیب شادی می تواند ما را بدبخت کند؟

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ، اکثر مردم می خواهند برای شاد …