بدون شوخی: هوش مصنوعی گوگل به اندازه کافی هوشمند است که طنز شما را درک کند

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ،

در میان انبوهی از سخت‌افزارهای جدید از جمله Pixel 7، Pixel Buds Pro و Pixel Tablet جدید، گوگل در کنفرانس توسعه‌دهندگان I/O خود یک توسعه را کنار گذاشت که تا حد زیادی مورد توجه قرار نگرفت: هوش مصنوعی آن اکنون می‌تواند جوک‌ها را درک کند.

شوخی، طعنه و طنز مستلزم درک ظرافت های زبان و رفتار انسان است. برای اینکه یک کمدین چیزی کنایه آمیز یا بحث برانگیز بگوید، معمولاً مخاطب می تواند لحن را تشخیص دهد و بداند که این بیشتر اغراق آمیز است، چیزی که از سال ها تعامل انسانی آموخته شده است.

اما PalM یا مدل زبان مسیرها، آن را بدون اینکه به صراحت در مورد طنز و منطق جوک آموزش دیده باشد، یاد گرفت. پس از خوردن دو جوک، توانست آنها را تفسیر کند و توضیحی را بیان کند. در یک پست وبلاگ، گوگل نشان می دهد که چگونه پال ام یک جوک بدیع را که در اینترنت یافت نمی شود درک می کند.

image5.png

نمونه ای از مدل یادگیری پالم گوگل برای درک و توضیح یک جوک بدیع.

گوگل

درک جوک های پدر، هدف نهایی آلفابت، شرکت مادر گوگل نیست. توانایی تجزیه تفاوت های ظریف زبان طبیعی و پرس و جوها به این معنی است که Google می تواند پاسخ سوالات پیچیده را سریعتر و دقیق تر در زبان ها و افراد بیشتری دریافت کند. این به نوبه خود می تواند موانع را از بین ببرد و انسان ها را از برقراری ارتباط با ماشین ها از طریق ابزارهای از پیش تعیین شده دور کند و در عوض تعامل یکپارچه تری داشته باشد. این می تواند شامل پاسخ دادن به سؤالات به یک زبان با یافتن اطلاعات به زبان دیگر یا نوشتن کد در برنامه ای باشد، در حالی که شخصی در حال صحبت با مدل با یک کار خاص است.

به نظر می رسید که قدرت این فناوری در فضای توییتر از بین رفته است. با جستجوی #GoogleIO2022، نتایج برتر بر روی سخت‌افزار Pixel تمرکز می‌کنند. در واقع، برای اینکه مردم قدرت فناوری هوش مصنوعی خود را درک کنند، گوگل قصد دارد این کار را با تراشه‌های سفارشی موجود در دستگاه‌های پیکسل سفارشی انجام دهد.

Tuong Nguyen، تحلیلگر ارشد در Gartner، یک شرکت تحقیقاتی و مشاوره فناوری، گفت: “چگونه به مادر من، LaMDA یا PalM بگویید، چه رسد به اینکه پردازش زبان طبیعی چیست.” این دستگاه ها تا حدی به عنوان یک مکانیسم تحویل برای تمام کارهای شگفت انگیزی که انجام می دهند عمل می کنند.

Google می‌تواند آن را با مثال‌های عملی مرتبط کند که چگونه PalM می‌تواند ناراحتی‌های کوچک را از بین ببرد. ساندار پیچای، مدیرعامل آلفابت، در جریان حضور روی صحنه خود در Google I/O در روز چهارشنبه، به ناامیدی که افرادی که به زبان‌های کمتر شناخته شده صحبت می‌کنند، هنگام تلاش برای یافتن پاسخ برای مشکلات در زبان خود با آن‌ها اشاره کرد. پاسخ احتمالاً آنلاین است، اما احتمالاً به زبان انگلیسی یا اسپانیایی خواهد بود.

پیچای مثالی را نشان داد که در آن از PaLM به زبان بنگالی پرسیده شد که رویه های پیتزای محبوب در نیویورک چیست. مدل می تواند پاسخ را به زبان انگلیسی بیابد و آن را به زبان بنگالی برای کاربر ترجمه کند.

پیچای گفت: “امیدواریم روزی بتوانیم به سوالات در مورد موضوعات بیشتری به هر زبانی که صحبت می کنید پاسخ دهیم و دانش را در جستجو و در سراسر Google در دسترس تر کنیم.”

پیشی گرفتن از داده های Star Trek؟

پالم بزرگترین مدل هوش مصنوعی گوگل تا به امروز است و بر روی 540 میلیارد پارامتر آموزش دیده است. این می تواند کد را از متن تولید کند، به یک مشکل کلمه ریاضی پاسخ دهد و یک جوک را توضیح دهد. این کار را از طریق اعلان زنجیره‌ای از فکر انجام می‌دهد، که می‌تواند مشکلات چند مرحله‌ای را به عنوان یک سری مراحل میانی توصیف کند.

پیچای روی صحنه، آن را به عنوان معلمی توصیف کرد که یک مثال گام به گام ارائه می دهد تا به دانش آموز کمک کند تا بفهمد چگونه یک مشکل را حل کند.

اگر آنچه پیچای روی صحنه گفت درست باشد، گوگل اساساً از Star Trek و 400 سال توسعه تخیلی هوش مصنوعی جهش کرده است، همانطور که توسط شخصیت دیتا که هرگز ظرافت های طنز را به درستی درک نکرد، نشان می دهد. علاوه بر این، به نظر می رسد که گوگل با TARS از فیلم Interstellar، که در سال 2090 اتفاق می افتد، برخورد کرده است، هوش مصنوعی که آنقدر در طنز ماهر بود که شخصیت متیو مک کانهی به آن گفت آن را تنظیم کند.

توانایی PalM در درک طنز و استنتاج منطقی به گوگل کمک می‌کند تا چالش‌های جدیدی را حل کند که قبلاً افراد با تخصص خاصی را درگیر می‌کردند.

از این نظر، هوش مصنوعی گوگل یک ماشین زمان است. مدل‌های هوش مصنوعی می‌توانند سال‌ها مطالعه و تحقیق را در چند ثانیه انجام دهند. شرکت‌هایی شبیه ماشین زمان، شرکت‌هایی که می‌توانند افراد را سریع‌تر یا بی‌درنگ به هم متصل کنند، آن‌هایی هستند که بر بازارهای جهانی تسلط دارند و زندگی را تغییر می‌دهند. ارزشی که این شرکت ها برای قابلیت همکاری انسانی به ارمغان می آورند فوق العاده است.

گوگل که عمدتاً یک شرکت فروش جستجو و تبلیغات بوده است، می‌تواند از فناوری خود استفاده کند تا اطمینان حاصل کند که مردم همچنان برای پاسخ به سؤالات خود به Google مراجعه می‌کنند. البته این به گوگل امتیاز داده بیشتری برای مشخص کردن تبلیغات به مشتریان می دهد. همچنین، شرکت ها می توانند برای حل مشکلات پیچیده به سرورها و هوش مصنوعی آن مراجعه کنند. در I/O، Pichai یک مرکز داده و مرکز یادگیری ماشینی 9.5 میلیارد دلاری در دسترس عموم در Mayes County، اوکلاهاما را اعلام کرد. در آنجا، مشتریان Google Cloud می‌توانند از 9 exaflops قدرت محاسباتی این مرکز برای اجرای مدل‌های پیچیده و کمک به حل مشکلات پزشکی، تدارکات، پایداری و موارد دیگر استفاده کنند.

در زمینه مصرف‌کننده، گوگل با خط تراشه‌های Tensor برای تلفن‌های پیکسل خود، روی توسعه سفارشی سرمایه‌گذاری کرده است.

Avi Greengart، رئیس و تحلیلگر ارشد در Techsponential می گوید: “گوگل اساساً یک شرکت داده و هوش مصنوعی و جستجو است. و آنها از توجه و داده های شما کسب درآمد می کنند.” “سخت افزار توسعه پلت فرم و اکوسیستمی است که همه اینها را هدایت می کند.”

برای اینکه گوگل بتواند چشم انداز خود را در مورد “محاسبات محیطی” یا آینده ای که در آن مردم می توانند از رایانه ها آنقدر شهودی استفاده کنند که متوجه استفاده از آن نمی شوند، تحقق بخشد، باید روی سخت افزار خود سرمایه گذاری کند.

گرینگارت گفت: “شرکت دیگری ممکن است در مورد چیزی که در پاییز در راه است صحبت نکند، زمانی که ما حتی در بهار نیستیم، زیرا شما می ترسید خود را بسوزانید.” “گوگل از این نمی ترسد. آنها ترجیح می دهند با این چشم انداز بسازند که یک نرم افزار قابل همکاری داشته باشند که کارهای جالبی انجام می دهد.”

این مطلب از رسانه های بین المللی معتبر جمع آوری بطور خودکار شده و رسانه رادیو فناوری نقشی در تهیه و تالیف انها ندارد. رادیو فناوری تابع مقررات و آرمانهای جمهوری اسلامی ایران است بنابراین اگر این مطلب نیاز به حذف و یا ویرایش دارد به ما اطلاع دهید.

درباره ی rf_admin

مطلب پیشنهادی

چرا افراد بیشتری باید این سنگ علمی تخیلی پنهان را در نتفلیکس تماشا کنند؟

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ، یک نکته کوچک وجود دارد که …