سقوط کریپتوکارنسی لونا: چگونه UST شکست و چرا مهم است

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ،

بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر زیبا نیست. به هر جایی نگاه کنید قرمز را خواهید دید: بیت کوین و اتر هر دو هفته به هفته بیش از 30 درصد کاهش یافته اند، به پایین ترین سطحی که از سال 2020 مشاهده نشده است، و آلت کوین هایی مانند سولانا، دوج کوین و کاردانو حتی بدتر هستند. این خبر بدی برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال است، اما چیز ناشناخته ای نیست. اینها دارایی های بی ثباتی هستند که به آنها واکنش نشان می دهند شرایط طوفانی اقتصادی.

آنچه بسیار غیرمعمول تر و بسیار مهم تر است، سقوط ارز دیجیتال لونا و استیبل کوین TerraUSD (UST) مرتبط با آن است. ممکن است قبلاً نام UST را نشنیده باشید یا ندانید استیبل کوین چیست، اما این موضوع بسیار مهم است. میلیاردها ثروت کریپتو تبخیر شده است و موج شوک را در کل بازار وارد کرده است.

در اینجا دو داستان در هم تنیده وجود دارد: داستان استیبل کوین UST و داستان لونا، که هر دو بخشی از بلاک چین Terra هستند. سکه UST طوری طراحی شده است که ارزش یک دلار آمریکا را همیشه حفظ کند، اما این سکه کاهش یافته و تا 30 سنت کاهش یافته است. سپس لونا، مرکز اکوسیستم Terra وجود دارد. ارزش آن در یکی از خیره کننده ترین خرابی های کریپتو که تا به حال ثبت شده است، سقوط کرده است.

نمودار قیمت لونا یک سقوط تاریخی را به تصویر می کشد.

دکستولز

قیمت سکه از 116 دلار در آوریل به تنها یک سنت در روز پنجشنبه کاهش یافت. ارزش بازار این شرکت در حال حاضر به 641 میلیون دلار رسیده است که از بیش از 40 میلیارد دلار کاهش یافته است.

مایک بوروز، یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال Fortis Digital، گفت: «این برای بازارهای کریپتو تاریخی است. “این یک لحظه تعیین کننده برای فضا به دلیل اندازه و تاثیر آن از نظر تعداد افرادی است که ارزش قابل توجهی را از دست داده اند.”

“این لحظه از نوع Lehman Brothers است.”

در اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

استیبل کوین چیست؟

برای درک فاجعه کریپتو، ابتدا باید بدانید که استیبل کوین چیست. در اصل، این یک ارز دیجیتال است که به یک ارز با ثبات تر متصل شده است. بزرگترین چنین سکه‌هایی تتر و USDC هستند که مانند اکثر استیبل کوین‌ها هر دو به دلار آمریکا گره خورده‌اند. بنابراین، برای مثال، اگر 1000 توکن USDC دارید، در هر زمان می‌توانید آنها را با 1000 دلار آمریکا مبادله کنید.

استیبل کوین‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که راه‌هایی برای سرمایه‌گذاران برای محافظت در برابر نوسانات بازار ارزهای دیجیتال باشد. فرض کنید قیمت اتر 1900 دلار است (در جایی که امروز است)، یک معامله گر می تواند یک اتر را با 1900 توکن USDC مبادله کند. اگر اتر فردا 50 درصد کاهش یابد و به 950 دلار برسد، آن 1900 توکن USDC را می توان با دو اتر مبادله کرد، زیرا USDT برای حفظ ارزش 1900 دلاری خود طراحی شده است. زمانی که سرمایه گذاران بوی نزولی را حس می کنند، پول خود را روی استیبل کوین هایی مانند تتر، USDC و تا این هفته UST می گذارند.

سکه Terra UST از لحاظ کلیدی با Tether و USDC متفاوت است. تتر و USDC توسط دلارهای واقعی آمریکا پشتیبانی می شوند، در حالی که UST یک “استیبل کوین الگوریتمی” است. ایده این است که، از طریق چند مکانیسم هوشمند، به علاوه حدود 1 میلیارد دلار ذخایر بیت کوین، می توان پیوند دلاری UST را بدون نیاز به حمایت از دلارهای واقعی حفظ کرد.

همانطور که این سقوط نشان می دهد، این اقدامات به اندازه کافی هوشمندانه نبودند.

Terra، Luna و UST: آنها چه هستند؟

Terra یک بلاک چین است، درست مانند اتریوم و بیت کوین. در حالی که بلاک چین اتریوم به صورت بومی توکن های اتر تولید می کند، Terra به صورت بومی لونا را تولید می کند. قبل از depeg، Luna با قیمت 85 دلار معامله می شد.

برای ایجاد UST، باید Luna را رایت کنید. به عنوان مثال، هفته گذشته می‌توانید یک توکن لونا را با 85 دلار آمریکا مبادله کنید (از آنجایی که لونا 85 دلار ارزش داشت)، اما لونا در این فرآیند از بین می‌رود (“سوخته”). این پروتکل کاهش تورم برای تضمین رشد بلندمدت لونا بود. با خرید تعداد بیشتری از مردم در UST، Luna بیشتری سوزانده می‌شود و همین امر باعث می‌شود که عرضه Luna باقی‌مانده ارزشمندتر شود.

برای ترغیب معامله گران به سوزاندن Luna برای ایجاد UST، سازندگان بازدهی دیوانه وار 19.5 درصدی را ارائه کردند – که اساساً اصطلاحات رمزنگاری برای به دست آوردن سود 19.5 درصدی در وام است – از طریق آنچه که آنها Anchor Protocol نامیدند. به جای پارک کردن پس انداز خود در بانک برای بهره 0.06٪، هدف این است که پول خود را به UST تبدیل کنید، جایی که می تواند نزدیک به 20٪ سود کسب کند. قبل از شنبه، بیش از 70 درصد از عرضه در گردش UST، حدود 14 میلیارد دلار، در این طرح سپرده شد.

کلید حفظ میخ UST در اینجاست: 1 قوطی UST همیشه با 1 دلار لونا معاوضه شود. بنابراین اگر UST به 99 سنت کاهش پیدا کند، معامله‌گران می‌توانند با خرید مقدار زیادی UST و مبادله آن با Luna سود ببرند و به ازای هر توکن 1 سنت سود ببرند. این اثر به دو صورت عمل می‌کند: افرادی که UST می‌خرند، قیمت را بالا می‌برد، و سوزاندن UST در حین مبادله آن به Luna، عرضه را کاهش می‌دهد.

سپس ذخایر وجود دارد. بنیانگذار Terra، Do Kwon، Luna Foundation Guard (LFG) را ایجاد کرد، کنسرسیومی که وظیفه آن محافظت از میخ بود. LFG حدود 1.5 میلیارد دلار ذخایر بیت کوین داشت: اگر UST به زیر 1 دلار کاهش یابد، ذخایر بیت کوین فروخته می شود و UST با درآمد خریداری می شود. اگر UST بالاتر از 1 دلار باشد، سازندگان UST را می‌فروشند تا زمانی که به 1 دلار بازگردد و سود آن برای خرید بیت‌کوین بیشتر برای تکمیل ذخایر استفاده می‌شود.

چه چیزی اشتباه پیش رفت؟

UST در زمان نگارش 44 سنت ارزش دارد. یک چیزی خیلی اشتباه پیش رفت.

همه چیز از این آخر هفته شروع شد. بیش از 2 میلیارد دلار UST بدون ذمه (از پروتکل لنگر خارج شد) و صدها میلیون دلار فورا فروخته شد. این که آیا این واکنشی به یک دوره بی‌ثباتی بود – افزایش نرخ‌های بهره به‌ویژه بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر گذاشته است – یا حمله مخرب‌تر به سیستم Terra (در این مورد کمی بیشتر) موضوعی است که در حال بحث است.

چنین فروش هنگفتی قیمت را به 91 سنت کاهش داد. معامله گران سعی کردند از آربیتراژ استفاده کنند و 90 سنت UST را با لونا 1 دلاری مبادله کردند، اما پس از آن یک سرعت بالا ظاهر شد. فقط 100 میلیون دلار UST می تواند برای Luna در روز سوزانده شود.

سرمایه گذارانی که در حال حاضر در بازار تاریک کنونی متواری شده بودند، به محض اینکه استیبل کوین نتواند چسبندگی خود را حفظ کند، هجوم آوردند تا UST خود را بفروشند. پس از رسیدن به 30 سنت در روز سه شنبه، سکه به 44 سنت بازگشت – بسیار کمتر از هدف 1 دلاری خود. ارزش بازار آن که فقط یک هفته پیش حدود 18 میلیارد دلار بود، اکنون به کمتر از 5.3 میلیارد دلار رسیده است.

برای دارندگان لونا بدتر است. ارزش توکن‌های لونا تقریباً به‌طور کامل ناپدید شده است: پس از رسیدن به بالاترین قیمت کمتر از 120 دلار در ماه آوریل، قیمت فعلی لونا 19 سنت است.

در مورد احتمال این که یک حمله مخرب باشد. برخی گمانه زنی کرده اند که یک مهاجم سعی کرد UST را بشکند تا از کوتاه کردن بیت کوین سود ببرد – یعنی شرط بندی روی کاهش قیمت آن. اگر مهاجمان احتمالی موقعیت بزرگی را در UST ایجاد کنند و سپس 2 میلیارد دلار را به طور همزمان از بین ببرند، می‌تواند UST را کاهش دهد، که به این معنی است که تیم Terra باید بخش‌هایی از ذخیره بیت‌کوین خود را بفروشد تا استیبل کوین را حفظ کند. هنگامی که سرمایه گذاران مشاهده کردند که UST میخ خود را از دست داده است، سپس عجله می کنند تا UST خود را از بین ببرند و بفروشند، که برای فروش ذخایر بیت کوین بیشتری نیاز دارد و فشار فروش بیشتری را افزایش می دهد.

باز هم، این هنوز حدس و گمان است.

چرا مهم است؟

این موضوع به سه دلیل اهمیت دارد.

اول، بیش از 15 میلیارد دلار ارزش کریپتو تنها از طریق Luna و UST از بین رفته است. گزارش‌های حکایتی از آسیب رساندن به خود توسط کسانی که بیشتر پس‌انداز خود را در UST سهام داشتند، وجود دارد – اگرچه نمی‌توان آنها را تأیید کرد، اما واضح است که افراد زیادی در این سقوط پول زیادی از دست دادند. همانطور که Fortis Digital Boroughs خاطرنشان می کند، آسیب به اکوسیستم Terra محدود نمی شود. بسیاری از کسانی که در معرض لونا و UST بودند، بخش‌های بزرگی از سبد ارزهای دیجیتال خود را فروختند تا بخشی از آسیب را جبران کنند و کل بازار را به پایین بکشند.

دوم، سؤالاتی در مورد سایر استیبل کوین ها ایجاد می کند. باز هم، UST غیرعادی بود، زیرا برخلاف تتر و USDC، یک استیبل کوین الگوریتمی بود. اما ثبات این سکه ها همیشه تا حدودی مورد تردید بوده است: به عنوان مثال، دادستان کل نیویورک سال گذشته تتر را متهم کرد که در مورد میزان واقعی ذخایر دلاری خود دروغ گفته است.

Boroughs نگران است که، اگر UST بود با حمله، نمایشنامه های مشابهی را می توان علیه دیگران انجام داد.

این سوال در ذهن ما ایجاد می شود که آیا اتفاقی که برای UST افتاد به سایر استیبل کوین ها نیز سرایت کرد؟ او گفت. “اگر نهنگ های بزرگ کتاب بازی را در اینجا پیدا کردند که برای حمله به UST کار می کند، ما نگران هستیم که ممکن است از آن کتاب بازی در مناطق دیگر بازار استفاده مجدد کنند.”

در نهایت و احتمالاً مهم‌تر از همه، فروپاشی UST توجه سیاستمداران و تنظیم‌کننده‌های قدرتمند را به خود جلب کرده است. جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه گفت که تحلیل‌های UST «به سادگی نشان می‌دهد که این [stablecoins] یک محصول به سرعت در حال رشد است و خطرات به سرعت در حال رشد وجود دارد.”

“یک جایی که ممکن است برخی از آنها را ببینیم [regulatory] هیستر پیرس، کمیسیونر SEC، پنجشنبه گفت: حرکت حول استیبل کوین ها است

این مطلب از رسانه های بین المللی معتبر جمع آوری بطور خودکار شده و رسانه رادیو فناوری نقشی در تهیه و تالیف انها ندارد. رادیو فناوری تابع مقررات و آرمانهای جمهوری اسلامی ایران است بنابراین اگر این مطلب نیاز به حذف و یا ویرایش دارد به ما اطلاع دهید.

درباره ی rf_admin

مطلب پیشنهادی

چرا افراد بیشتری باید این سنگ علمی تخیلی پنهان را در نتفلیکس تماشا کنند؟

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ، یک نکته کوچک وجود دارد که …