خبر Monkeypox 2022: همه چیزهایی که باید بدانید

به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی رسانه رادیو فناوری ،

در ماه مه، مقامات بهداشت عمومی شروع به شناسایی موارد آبله میمون در سراسر جهان کردند، از جمله در مکان هایی که این بیماری معمولاً گسترش نمی یابد. علاوه بر گسترش در آفریقای مرکزی و غربی، جایی که این بیماری به طور تاریخی ظاهر شده است، شیوع بیماری در اروپا، ایالات متحده، آمریکای جنوبی و سایر نقاط کره زمین گسترش یافته است.

سازمان جهانی بهداشت یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی را از نگرانی بین‌المللی در مورد شیوع این بیماری در سراسر جهان اعلام کرد و دولت بایدن در روز پنجشنبه، دو ماه پس از شروع موارد ابتلا به این بیماری در این کشور، وضعیت اضطراری بهداشت عمومی را برای شیوع آبله میمون در ایالات متحده اعلام کرد. .

در اینجا چیزی است که باید در مورد آبله میمون بدانید.

آبله میمون چیست؟

آبله میمون یک بیماری است که توسط ویروس آبله میمون ایجاد می شود. این ویروس مشابه ویروسی است که باعث آبله می شود. اولین مورد انسانی در سال 1970 شناسایی شد، و از آن زمان، عمدتاً باعث شیوع بیماری در تعدادی از کشورهای آفریقایی شده است.

آیا باید میمون ها را به خاطر آبله میمون ها مقصر بدانیم؟

میمون ها را به حال خود رها کنید. آبله میمون نام خود را به این دلیل گرفت که اولین بار در سال 1958 در یک میمون تحقیقاتی شناسایی شد. اما این ویروس دوست دارد با بسیاری از موجودات پشمالو کوچک، به ویژه جوندگان، معاشرت کند. یکی از آخرین شیوع در ایالات متحده در سال 2003 رخ داد، زمانی که برخی از سگ های دشتی اهلی در فضای مشترک با پستانداران آلوده از غرب آفریقا بودند.

به گفته CDC، حیوانات آلوده می توانند آبله میمون را به مردم سرایت کنند، اما هنوز هیچ مورد تایید شده ای از انتقال آن به حیوانات توسط افراد وجود نداشته است. همانطور که گفته شد، آنها هشدار می دهند که ممکن است یک فرد آلوده آبله میمون را از طریق “نوازش کردن، نوازش کردن، در آغوش گرفتن، بوسیدن، لیسیدن، به اشتراک گذاشتن محل خواب و اشتراک غذا” به حیوان منتقل کند.

TL:DR: زمانی که آبله میمون دارید، چینچیلا خود را لیس ندهید.

آبله میمون در کجا شیوع پیدا می کند؟

موارد آبله میمون در سراسر جهان ظاهر می شود. در حال حاضر، موارد در درجه اول در میان مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند، جمع شده است، اما هر کسی ممکن است به این ویروس مبتلا شود.

علائم آبله میمون چیست؟

بارزترین علائم آبله میمون ضایعات تاول مانند و جوش در بدن است. در گذشته، موارد آبله میمون معمولاً شامل ضایعاتی در کل بدن می شد. با این حال، در طول این شیوع، بسیاری از بیماران فقط چند تاول در یک قسمت از بدن مانند ناحیه تناسلی دارند. بیماران همچنین دارای تب، تورم غدد لنفاوی، سردرد و سایر علائم شبیه آنفولانزا هستند.

این بیماری معمولا کشنده نیست، اما می تواند بسیار دردناک باشد. معمولا دو تا چهار هفته طول می کشد.

دارم فلاش بک می گیرم – آیا این کووید-19 دوباره تمام شده است؟

نه، این دوباره کووید-19 نیست. این یک ویروس جدید نیست دانشمندان ده‌ها سال است که آبله میمون را می‌دانند، حتی اگر قبلاً در این تعداد از کشورها ظاهر نشده باشد. در حال حاضر درمان‌ها و واکسن‌هایی وجود دارد که علیه آن کار می‌کنند. حتی اگر بیشتر مردم در ایالات متحده قبلاً نام آبله میمون را نشنیده بودند، ما مانند ویروس کرونا از ابتدا شروع نمی کنیم.

آیا این شیوع آبله میمون یک بیماری همه گیر است؟

جواب منفی. آبله میمون در حالی که در سراسر جهان در حال گسترش است، هنوز به عنوان یک شیوع در نظر گرفته می شود. در واقع هیچ معیار رسمی برای همه گیری وجود ندارد، اما سازمان بهداشت جهانی در نهایت درخواست می کند که آیا شیوع بیماری واجد شرایط است یا خیر، و این هنوز اتفاق نیفتاده است. آخرین بیماری همه‌گیری که اعلام شد کووید-19 در مارس 2020 بود، که تقریباً دیروز یا هشت دهه پیش بود، بسته به اینکه درک شما از زمان در دو سال گذشته چقدر پیچ خورده است.

آبله میمون در حال حاضر وجه تمایز یک اورژانس بهداشت عمومی، هم در ایالات متحده و هم در جهان است. اعلامیه های اضطراری به آزادسازی منابع برای کشورها و سازمان ها کمک می کند تا اقدامات بهداشت عمومی بیشتری را در طول شیوع بیماری انجام دهند.

واکسن آبله میمون، اوت 2022، عکس ستاره تریبون

عکس از دیوید جولز / استار تریبون از طریق گتی ایماژ

چگونه می توانم برای آبله میمون آزمایش شوم؟

در حال حاضر، آزمایش آبله میمون هنوز در ایالات متحده محدود است. افراد می توانند توسط پزشکان یا ارائه دهندگان مراقبت های فوری آزمایش شوند. آزمایشات نیاز به سواب کشیدن ضایعه آبله میمون و فرستادن آن به آزمایشگاه برای آزمایش دارد. با این حال، برخی از افراد مبتلا به علائم و بثورات می‌گویند که هنوز در دسترسی به آزمایش‌ها مشکل دارند – بسیاری از پزشکان هنوز با این بیماری آشنا نیستند.

آیا تست های خانگی وجود دارد؟

آزمایش خانگی برای آبله میمون وجود ندارد. اکثر آزمایش‌ها همچنان مستلزم این هستند که ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی یک ضایعه آبله میمون را سواب بکشند، و در حال حاضر راهی برای انجام این کار به تنهایی وجود ندارد. برخی از گروه ها در حال کار بر روی آزمایش هایی هستند که از بزاق استفاده می کنند.

آیا باید واکسن آبله میمون بزنم؟

خبر خوب این است که در حال حاضر یک واکسن مورد تایید FDA برای جلوگیری از آبله میمون وجود دارد: Jynneos. خبر بد این است که در حال حاضر در ایالات متحده کمبود دارد. ادارات بهداشت ایالتی و محلی آن را در دسترس افرادی قرار می دهند که در معرض آبله میمون قرار دارند زیرا واکسینه شدن پس از قرار گرفتن در معرض می تواند از تکثیر ویروس جلوگیری کند. مقامات بهداشت عمومی همچنین این واکسن را به گروه‌هایی که ویروس در آنها گسترش می‌یابد ارائه می‌دهند: مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند و افرادی که اخیراً در مناطقی که این بیماری در حال گسترش است، چندین شریک جنسی داشته‌اند.

آبله میمون چگونه منتقل می شود؟

آبله میمون در درجه اول از طریق تماس فرد به فرد – زمانی که فردی تماس فیزیکی نزدیک با فردی که به ویروس آلوده شده است، منتقل می شود. در حال حاضر، به نظر می‌رسد که بیشتر از طریق تماس جنسی منتشر می‌شود، که یکی از دلایلی است که ما شاهد تجمع عفونت‌ها در شبکه‌های جنسی هستیم. ابتلا به آبله میمون با دست زدن به اشیاء یا پارچه ها (مانند ملحفه ها) که با ضایعات آبله میمون در تماس است ممکن است. اما این احتمالاً روش بزرگی برای انتقال نیست و اقدامات بهداشتی اولیه (پاک کردن سطوح، شستن دست‌ها) باید این خطر را کاهش دهد.

ویروس آبله میمون ممکن است زمانی که افراد آلوده بازدم می‌کنند و سایرین نزدیک نفس می‌کشند در آن بازدم می‌تواند پخش شود، اما تقریباً به اندازه COVID-19 از طریق آن مسیر مسری نیست. ما شاهد مواردی نیستیم که افراد فقط با قرار گرفتن کوتاه مدت در یک اتاق با یک فرد مبتلا به آبله میمون به ویروس مبتلا شوند – کاری که در مورد COVID-19 انجام می دهیم.

آمریکا-نیویورک-آبله میمون-اورژانس

یک سایت واکسیناسیون آبله میمون در بروکلین، نیویورک.
عکس مایکل ناگل/شین هوا از طریق گتی ایماژ

چرا آبله میمون به طور ناگهانی به سرعت گسترش می یابد؟

محققان هنوز در تلاشند تا دریابند چرا آبله میمون در خارج از مکان هایی که معمولاً در آن دیده می شود شروع به انتشار کرد. این می تواند به دلیل ویژگی های جدید ویروس باشد که به آن اجازه می دهد شناسایی نشده باشد، اما این یک سوال بسیار باز است.

آیا باید نگران ابتلا به آبله میمون در مترو باشم؟

آبله میمون عمدتاً از طریق تماس فیزیکی نزدیک منتشر می‌شود، بنابراین مترو نباید یک خطر بزرگ باشد – فقط ماسک بزنید (در متروی نیویورک هنوز ماسک لازم است) و دست‌های خود را بشویید.

آیا آبله میمون فیلمبرداری از فردی را که مشکل پوستی دارد در ملاء عام مشکلی ندارد؟

چی؟ نه. این نفرت انگیز است. این کار را نکن

از کجا می توانم آخرین اطلاعات در مورد آبله میمون را دریافت کنم؟

صفحه CDC میمون آبله اینجاست. اینجاست که می توانید تعداد موارد به روز شده، اطلاعات بیشتر در مورد علائم و نشانه ها و اطلاعاتی در مورد پیشگیری و درمان پیدا کنید.

این مطلب از رسانه های بین المللی معتبر جمع آوری بطور خودکار شده و رسانه رادیو فناوری نقشی در تهیه و تالیف انها ندارد. رادیو فناوری تابع مقررات و آرمانهای جمهوری اسلامی ایران است بنابراین اگر این مطلب نیاز به حذف و یا ویرایش دارد به ما اطلاع دهید.

منبع

درباره ی rf_admin

مطلب پیشنهادی

خبر اکنون WhatsApp یک برنامه بومی در ویندوز دارد که به صورت مستقل کار می کند

به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی رسانه رادیو فناوری ، برنامه جدید واتس اپ در ویندوز …