ناسا نگاهی نزدیک به دهانه به جا مانده از موشکی که به ماه اصابت کرد

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ،

یک ویژگی جغرافیایی جدیدی در ماه وجود دارد که به لطف یک خرج بی‌طرفانه است بدنه موشکی که به سطح ماهواره طبیعی تنها ما برخورد کرد در ماه مارس.

این برخورد در سمت دور ماه و خارج از دید تلسکوپ‌های روی زمین یا فضا در آن زمان اتفاق افتاد. اما ناسا مدارگرد شناسایی ماه خود را مأمور تصویربرداری از محل سقوط کرد و اکنون آن عکس‌ها بالاخره رسیده است.

ناسا در بیانیه ای در روز جمعه گفت: «در کمال تعجب این دهانه در واقع دو دهانه است، یک دهانه شرقی (قطر 18 متر، حدود 19.5 یارد) که بر روی یک دهانه غربی (قطر 16 متر، حدود 17.5 یارد) قرار گرفته است.

بیل گری، ستاره شناس آماتور کهنه کار، پیش از موعد این برخورد را پیش بینی کرده بود، اگرچه او در ابتدا به اشتباه زباله های فضایی را موشک اسپیس ایکس تشخیص داد. بعداً او خودش را اصلاح کرد و شواهدی ارائه داد که نشان می‌دهد این در واقع یک تقویت‌کننده چینی از مأموریت Chang’e 5-T1 در ماه 2014 است. از جمله شواهدی که او به آنها اشاره می کند، تایید تیمی از محققان در دانشگاه آریزونا است.

با این حال، دولت چین گفته است که گری و دیگران در اشتباه هستند. گری مدعی است که چین ماموریت های خود را به هم می زند.

پس از انتشار تصاویر LRO، گری در وبلاگ خود نوشت: «این شی به طور کاملاً قطعی به عنوان تقویت کننده Chang’e 5-T1 شناسایی شده است.

بیانیه ناسا در روز جمعه از گمانه زنی در مورد منشاء موشک که اکنون نابود شده است، خودداری کرد.

وی ادامه می دهد: «از آنجایی که منشا بدنه موشک نامشخص است، ماهیت دوگانه دهانه ممکن است نشان دهنده هویت آن باشد.

آژانس فضایی می‌گوید این دهانه دوگانه عجیب است، و خاطرنشان می‌کند که هیچ یک از دهانه‌های برخوردی موشک‌های قدیمی دوران آپولو چنین نشانی از خود برجای نگذاشتند.

دهانه دوگانه غیرمنتظره بود و ممکن است نشان دهد که بدنه موشک دارای جرم های بزرگ در هر انتهای آن است.

این بسیار عجیب خواهد بود، زیرا اکثر موشک ها از یک موتور در پایین و یک مخزن سوخت در بالای آن تشکیل شده اند که احتمالاً در این مورد خالی بوده است.

یکی از سخنگویان ناسا دوشنبه از طریق ایمیل به من گفت که “این شی متعلق به ماموریت ناسا نیست” و من را به تحقیقات فوق الذکر دانشگاه آریزونا معرفی کرد که “به احتمال زیاد منشاء این شی را شناسایی کرده است.”

این مطلب از رسانه های بین المللی معتبر جمع آوری بطور خودکار شده و رسانه رادیو فناوری نقشی در تهیه و تالیف انها ندارد. رادیو فناوری تابع مقررات و آرمانهای جمهوری اسلامی ایران است بنابراین اگر این مطلب نیاز به حذف و یا ویرایش دارد به ما اطلاع دهید.

درباره ی rf_admin

مطلب پیشنهادی

خبر متا یکی از بزرگترین بازی های واقعیت مجازی خود را تعطیل می کند – اما فقط برای دارندگان Quest 1

به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی رسانه رادیو فناوری ، تقریباً در همان زمانی که متا …