ستاره بازمانده ابرنواختر با انفجار خود سوپرشارژ می شود

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ،

چه اتفاقی می افتد

ستاره شناسان ستاره ای را مشاهده کرده اند که در آن یک انفجار ابرنواختری باید همه چیز را از بین می برد.

چرا مهم است

ستاره بازمانده عجیب و غریب می تواند به دانشمندان کمک کند تا انفجارهای بزرگی را که به زندگی طولانی برخی از ستارگان پایان می دهد، بهتر درک کنند.

درصد کمی از ستارگان – شاید کمتر از 1 درصد – در پایان عمر خود با یک انفجار بزرگ به شکل یک انفجار ابرنواختری که اغلب چیزی جز باقی مانده تماشایی.

بنابراین ستاره شناسان وقتی تلسکوپ فضایی هابل ناسا را ​​به سمت ابرنواختر گرما هسته ای SN 2012Z نشانه رفتند و متوجه شدند که هنوز یک ستاره در آنجا وجود دارد شگفت زده شدند.

اندی هاول، استاد دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا، در بیانیه‌ای گفت: «این ستاره‌ای که زنده مانده، کمی شبیه اوبی‌وان کنوبی است که به‌عنوان یک شبح نیرو در جنگ ستارگان بازمی‌گردد.» “طبیعت سعی کرد به این ستاره ضربه بزند، اما قدرتمندتر از چیزی که ما تصورش را می کردیم بازگشت. این ستاره هنوز همان ستاره است، اما به شکل دیگری برگشته است. از مرگ فراتر رفت.”

هاول یکی از نویسندگان مقاله ای است که در ژورنال Astrophysical منتشر شده است و این کشف را مستند می کند که ستاره نه تنها زنده مانده است، بلکه درخشان تر از قبل شده است. این مقاله هفته گذشته در نشست انجمن نجوم آمریکا در پاسادنا، کالیفرنیا ارائه شد.

کورتیس مک کالی، نویسنده ارشد این مقاله، محقق فوق دکترا در دانشگاه کالیفرنیا سانتا باربارا و رصدخانه لاس کامبرس، توضیح داد: “هیچ کس انتظار نداشت ستاره ای زنده را ببیند که درخشان تر باشد. این یک معما واقعی بود.”

نشانه هایی وجود داشت که SN 2012Z یک انفجار ابرنواختری غیرعادی بود. کم نورتر و کندتر بود، نوعی ابرنواختر که برخی از ستاره شناسان فکر می کنند ممکن است به ابرنواختری شکست خورده مرتبط باشد که ممکن است سیاهچاله ای را پشت سر بگذارد.

در این مورد به نظر می رسد که ستاره نیمه منفجر شده است، در این فرآیند پف کرده و درخشان تر می شود. اما این انفجار به اندازه کافی قوی نبود که ستاره را از هم جدا کند و تمام مواد آن را به اعماق فضا منفجر کند و سحابی های درخشانی را تشکیل دهد که اغلب توسط ابرنواخترها به جا می ماند.

ابرنواخترها پدیده ای به خوبی شناخته شده نیستند. محققان امیدوارند که نقاط دورافتاده عجیب و غریب مانند این ستاره زامبی ممکن است به تغییر آن کمک کند.

مک کالی گفت: “اکنون باید بفهمیم که چه چیزی باعث شکست یک ابرنواختر می شود.”

این مطلب از رسانه های بین المللی معتبر جمع آوری بطور خودکار شده و رسانه رادیو فناوری نقشی در تهیه و تالیف انها ندارد. رادیو فناوری تابع مقررات و آرمانهای جمهوری اسلامی ایران است بنابراین اگر این مطلب نیاز به حذف و یا ویرایش دارد به ما اطلاع دهید.

درباره ی rf_admin

مطلب پیشنهادی

بهترین میزهای ایستاده سال 2022

به گزارش سرویس اخبار فناوری رسانه رادیو فناوری ، کار کردن در خارج از خانه …